Wystawa upamiętniająca Longina Jana Okonia
2022-03-30 - 2022-05-07
mała galeria ChBP, ul. Partyzantów 40

3 kwietnia br. mijają dwa lata od śmierci wybitnego mieszkańca naszego miasta, Longina Jana Okonia – poety, prozaika, pedagoga, regionalisty i animatora kultury. Był on człowiekiem o wszechstronnej wiedzy i różnorodnych zainteresowaniach. Pasjonował się literaturą, nie tylko jako twórca, ale także jako badacz. Był miłośnikiem ziemi chełmskiej, bardzo aktywnie brał udział w życiu kulturalnym naszego regionu. Od wczesnej młodości fascynowała go historia i kultura Indian. Owocem tego są bestsellerowe powieści dla młodzieży, czytane na całym świecie oraz kolekcja książek, czasopism i sztuki indiańskiej.
Spuścizna po L. J. Okoniu, przekazana Chełmskiej Bibliotece Publicznej, odzwierciedla bogactwo jego zainteresowań. Składa się na nią obszerna biblioteka (z bardzo ciekawym działem poświęconym Indianom), rękopisy i maszynopisy jego dzieł, korespondencja, zdjęcia, dokumenty, medale i nagrody, kolekcja sztuki indiańskiej. Część tych zbiorów została wyeksponowana w naszej bibliotece w poświęconej pisarzowi Izbie Pamięci. Niestety, z powodu pandemii Izbę można było zwiedzać głównie wirtualnie na stronie https://www.youtube.com/watch?v=QrpKvBak6Wo
Longin Jan Okoń zawsze chętnie u nas gościł, na spotkania z nim przychodziło wielu czytelników. Chcemy, by także teraz jak najwięcej osób mogło zapoznać się z jego życiem i twórczością. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy wystawę złożoną z eksponatów na stałe prezentowanych w Izbie Pamięci.
Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 od 30 marca do 7 maja w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy!