Wieczór autorski Anny Nazar
2022-11-18
17.00

sala widowiskowa ChBP, ul. Partyzantów 40

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na promocję dwóch tomików poetyckich Anny Nazar „Poszepty  uczuć”  i „Muśnięci wiatrem”, które odbędzie się 18 listopada 2022 r. o godz. 1700 (piątek) w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

 W programie przedsięwzięcia zaplanowano: wielosłowie o poezji poetki, autorstwa poety i pisarza Mieczysława Zynera, prezentacja utworów poetyckich (Adam Białowiejski, Katarzyna Józefacka, Anna Nazar) oraz minikoncert w wykonaniu  Jarosława  Buczka.

Anna Nazar jest chełmianką z urodzenia i wyboru, poetką i malarką. Debiutowała wierszem „Motyl” w „Tygodniku Chełmskim” w 1984 r. Jest autorką siedmiu zbiorów wierszy. Jej przedostatnia książka poetycka pt. „Poszepty uczuć” w 2022 r. została nagrodzona pierwszą nagrodą w ogólnopolskim konkursie „Mój tomik wierszy – jaka wiosna?… Poezje Anny Nazar ukazały się również w wielu almanachach, antologiach poetyckich oraz w pismach (np. „Egeria, Bezkres”) i książkach literacko-artystycznych. Jest wieloletnią członkinią Chełmskiej Grupy Literackiej  „Lubelska 36” oraz Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”.

Poezja autorki „Muśniętych wiatrem” jest delikatna i subtelna jak ona sama. Eteryczne i lapidarne erotyki wyrażają emocjonalną wrażliwość i podkreślają wagę bliskości oraz miłości. Anna Nazar skutecznie łączy w swojej twórczości dwie pasje: uroczo maluje słowem, miesza kolory uczuć, tęsknotę i marzenia rysuje w wielu barwach.

Za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej została odznaczona w Srebrnym (2013 r.) oraz Złotym Wawrzynem Literackim (2019 r.). W 2018 r. została nominowana do nagrody  KAJ-a w kategorii twórczość literacka i artystyczna. Jej wiersz „Wigilia” znalazł się na płycie „Ocalić od zapomnienia”. Do kilku utworów poetyckich Anny Nazar muzykę skomponował Jarosław Buczek i zaśpiewane zostaną podczas promocji.

Poetka mówi o sobie, że: „gdy nie potrafi zapisać słów, chwyta za pędzel i maluje obrazy. Gdy nie umie namalować tego co czuje, sięga po pióro i pisze. Wieczna podróżniczka po meandrach życia”.

Literacki autoportret Anny Nazar, zbudowany z tytułów jej tomików jest mistrzowską notą poetycką o autorce:

Chimeryczna i humorzasta,

gorzko-słodka,

płonąca jak żagiew,

wbiega na tęczę kolorową marzeń

zbiera wspomnienia, kamienie i muszle.

W ogrodach jej wyobraźni zawsze kwitną róże.

W magii serc ukryła perły uczuć i motyle.

W sieci (nie)domówień szamoce się odkrywając

absurdalność otaczającego ją świata…

W poszeptach uczuć skryła tajemnicę miłości.

Podczas spotkania będzie można zakupić promowane tomiki i uzyskać osobistą dedykację i autograf autorki. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.