„Twarz wielostronna” Jolanty Kuśmierz
2018-03-02
17.00

galeria Nova ChBP, ul. Partyzantów 40

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków w Lublinie zapraszają 2 marca 2018 r. o godz. 17.00 do galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40,Chełm), na wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Kuśmierz „Twarz wielostronna”.

Jolanta Kuśmierz mieszka i pracuje w Wisznicach w powiecie bialskim. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie oraz Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, uzyskując dyplom w pracowni druku płaskiego i wypukłego prof. Danuty Kołwzan – Nowickiej w 1989 roku, studia podyplomowe na UMCS oraz WSHP w Sandomierzu. Pedagog z wieloletnim stażem pracy, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie. Za pracę zawodową otrzymała nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Medal Srebrny Prezydenta RP za Długoletnią Służbę. Autorka ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. W Chełmie jej prace prezentowane będą po raz pierwszy.

Tematem malarskich rozważań jest człowiek – jego złożoność i nieoczywistość. To refleksyjne malarstwo nastroju, którego głównym elementem jest figura ludzka. Postaci prowadzą dialog bez słów ze sobą oraz widzem, przenikają się, nakładają na siebie w różnych zestawieniach. Powtarzające się kolory to czernie, szarości i błękity z dodatkiem ciepłych barw. Całość dopełnia kontur, płynna i wyrazista linia oraz chropowata faktura. Wystawa obejmuje realizacje malarskie z ostatnich kilku lat. Jest to podróż do wnętrza obrazu, które wzrusza oraz sprzyja zamyśleniu i kontemplacji. Autorka, nawiązując do surrealistycznych wizji, w sposób odważny, wyjątkowo ciekawy i zagadkowy prezentuje wyobrażenie na temat złożoności człowieka i relacji międzyludzkich. Jolanta Kuśmierz to artystka wielkiego formatu, jej malarstwo wzbudza w odbiorcach wiele emocji i zmusza do głębokiej refleksji.

Wyjątkowe obrazy zdobić będą galerię Nova ChBP do 11 kwietnia br. Wstęp wolny. Zapraszamy!