nowości na półkach

Siostrzyczka

„Siostrzyczka” Izabela Klebańska. Ciekawa historia o detronizacji, szybkim dojrzewaniu i niespodziewanych zyskach, które niesie ze sobą pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa.

Mela zawsze chciała mieć rodzeństwo, ale to „zawsze” minęło dobre kilka lat temu, kiedy Meli brakowało kogoś do zabawy. Dziś ma 12 lat i bardzo jej dobrze w roli jedynaczki. Za pięć miesięcy to się zmieni.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Opowieści pełne emocji

„Opowieści pełne emocji” Gabriel Garcia de Oro. Wspaniałe i zabawne opowiadania, dzięki którym dzieci nauczą się rozpoznawać i nazywać emocje.

Rozbudzające wyobraźnię historie i ekscytujące przygody bohaterów to świetny sposób na zrozumienie fascynującego świata uczuć. Jak się czujesz? Co się z tobą dzieje? To kluczowe pytania, które pomagają zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się sobie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa

„O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa” Katarzyna Ryrych. Przepiękna, wzruszająca, nostalgiczna opowieść o myszy, która rozmawiała z drzewem.

Nieśmiały, nieco strachliwy Myszak wraz z mamą, babcią i rodzeństwem został zmuszony do opuszczenia swojego dotychczasowego domu. Wyrusza w drogę w nieznane, obawia się, jaki będzie nowym dom, czy znajdzie przyjaciół i zostanie zaakceptowany.
Przyjaźń z babcią, rozmowy z mądrym drzewem, pomaganie innym – wszystko to pozwala odkryć w nieśmiałym dotąd Myszaku nową tożsamość, odtąd nie jest już strachliwy, lecz odważny, nabiera pewności i czuje się kimś wyjątkowym.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Nasza niegrzeczna mama

„Nasza niegrzeczna mama” Justyna Bednarek. Książka sile kobiet. Autorka zainspirowana pełnymi kobiecej energii rysunkami tatuażystki Kasi Heli Palus, napisała książkę o o wielkiej mocy miłości, przyjaźni, wyobraźni.

Tytułowa mama i jej trójka dzieci to rodzina jakich wiele. Narratorka tej opowieści – Kasia, dostrzega w zwykłym, czasem niedoskonałym życiu swojej rodziny to, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Dzięki niej widzimy świat, w którym mama potrafi zamienić się w motyla i walczyć z waranami, dzieci kąpią się w Księżycowym Jeziorze, odwiedza ich regularnie pewien niedźwiedź i wszyscy lubią kalarepki faszerowane lodami.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Tajemnica Dąbrówki

„Tajemnica Dąbrówki” Berenika Miszczuk. Drugi tom serii książek „Klub Kwiatu Paproci”. Rodzeństwo Lipowskich po raz kolejny musi zmierzyć się ze słowiańskimi demonami.

Trwają gorące wakacje, ale mama musi wrócić do pracy. Opiekę na dziećmi przejmuje tajemnicza pani Sroga. Ze wszystkich członków rodziny jedynie Tosia żywi wobec niej poważne obawy. Pani Sroga wydaje jej się nie do końca normalnym człowiekiem. Nikt jednak nie wierzy dziewczynce, ponieważ wszyscy uważają, że kłamie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Szkaradek

„Szkaradek” Lech Kostrzewa. Powieść o przyjaźni i inności.

Wojtek to wrażliwy i zdolny chłopiec, który najbardziej pragnie przyjaźni. Z powodu deformacji twarzy jego marzenie nie jest proste do spełnienia – dla rówieśników jest odmieńcem, z którego można się naśmiewać. Jego życie zaczyna się zmieniać, gdy od sąsiada, starszego pana o imieniu Teofil, otrzymuje książkę opowiadającą o średniowiecznych rycerzach. Gdy zagłębia się w lekturę, ma wrażenie, że przenosi się do odległego świata sprytnych giermków, dzielnych wojowników i turniejów przynoszących sławę zwycięzcom.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Biblioteka Astrid

„Biblioteka Astrid” Martin Widmark. Pełna uroku szkatułkowa opowieść polsko-szwedzkiego duetu, ilustratorki Emilii Dziubak i pisarza Martina Widmarka.

Czytanie jest jak podróż – twierdzi Astrid. Ale jej kot o wdzięcznym imieniu Tja nie jest do tego przekonany. Wędrują po świecie, dziewczynka znajduje najpiękniejsze i najciekawsze książki, ale kot mówi tylko: Tja…Dwudziestego czwartego grudnia są urodziny Tja. Astrid zrobi mu w prezencie jego własną książkę. Czy to przekona Tja do polubienia książek?

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Wielka Panda i Mały Smok

„Wielka Panda i Mały Smok” James Norbury. Książka, w której znajdą mądrość czytelnicy w różnym wieku – od dzieci, przed którymi świat stoi otworem, do dorosłych, których życie często zmusza do radykalnych zmian.

Wielka Panda i Mały Smok podejmują wspólną podróż, choć dobrze się nie znają. Szybko gubią drogę – jak wielu z nas w życiu – ale wiedzą, że stracenie z oczu celu często pozwala dostrzec wspaniałości, których zazwyczaj nie zauważamy. Dlatego z radością błądzą, odkrywają nieznane miejsca i dyskutują o tym, co w życiu najważniejsze.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Pokręcone życie dżdżownicy

„Pokręcone życie dżdżownicy” Noemi Viola. Pełna humoru książka o życiu… dżdżownicy.

Poznajemy jej nawyki żywieniowe i dziwaczne zachowania, podziemny dom i różne odcienie różu, które może przybrać. Łącząc naukowe obserwacje i humor na ponad 200 ilustrowanych stronach Noemi Vola opowiada perypetie tych pozornie nieistotnych i przez większość czasu niewidocznych dla naszych oczu stworzeń.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Jak Zrzędus chciał zepsuć święta

„Jak Zrzędus chciał zepsuć święta” Alex T. Smith. Wzruszająca historia o prawdziwym znaczeniu świąt Bożego Narodzenia.

Zrzędus jest PRAWDZIWYM ZRZĘDĄ. Wyrusza w podróż na Biegun Północny, aby zrealizować swój Nikczemny Świąteczny Plan. Jednak wyprawa nie okaże się wcale taka łatwa i przyjemna. A w Wigilijną Noc wydarzy się coś, coś odmieni Zrzędusa na zawsze.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Bystrzak

„Bystrzak” Marie-Aude Murail. Pełna humoru powieść dla młodzieży o chłopakach, dziewczynach i pewnym niezwykłym starszym bracie.

Kleber ma 17 lat i właśnie przeniósł się do Paryża. Nie może się doczekać, aż znajdzie mieszkanie, pójdzie do nowej szkoły i zacznie umawiać się z dziewczynami. Jest tylko jeden kłopot. Kłopot, który nie rozstaje się z pluszowym królikiem, lubi szukać dzidzików ukrytych w tefelonie i umie bardzo szybko liczyć. Ma ksywę Bystrzak, 22 lata i umysł trzyletniego dziecka. To starszy brat Klebera, którym ten obiecał się opiekować, by wyciągnąć go z zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Zwierzuś. Opowiadania o zwierzętach

„Zwierzuś. Opowiadania o zwierzętach” Joanna Papuzińska. Dla wszystkich małych i dużych miłośników zwierząt.

Zbiór dwunastu opowiadań z życia psów, kotów a nawet pająków. Obserwatorzy życia zwierząt muszą się z tym liczyć, że nie wszytko, co zobaczą, będzie miłe, słodkie i malownicze. Ale za to na pewno prawie wszystko ciekawe.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Idziemy na niedźwiedzia

„Idziemy na niedźwiedzia” Michael Rosen, Helen Oxenbury. Wielki przebój angielskiej literatury dziecięcej.

Czwórka dzieci, tata i pies wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu niedźwiedzia…
Prosty, rytmiczny tekst pełen wyrazów dźwiękonaśladowczych, duże ilustracje i dowcipna puenta składają się na książkę, która zapewni wspólną zabawę całej rodzinie, od najmłodszego do najstarszego.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci

„Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci” Małgorzata Ruszkowska, Klaudia Kozińska Miasta i knieje, miejsca mocy i świątynie, zamki i domki, katakumby i kopalnie – to wszystko w Polsce!

W tej książce znajdziecie opis ponad 60 takich miejsc wraz z podstawowymi informacjami praktycznymi. To przewodnik inny niż wszystkie – ułożony według zaskakującego klucza, pełen ciekawostek, niesamowitych legend i sekretów zza grobu.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

„Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu” Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl Wszystko, co nastolatek chce wiedzieć o ciele, tożsamości i seksie.

W życiu każdego chłopaka następuje moment kiedy wiele spraw wywraca się do góry nogami. Wkracza w wiek dojrzewania i jest to najbardziej dramatyczna przemiana, jakiej kiedykolwiek doświadcza… ale również najbardziej normalna rzecz na świecie. Ciało się zmienia, hormony przejmują kontrolę, a mózg przechodzi pewien rodzaj reorganizacji. Autorki opisują ten proces
w inteligentny, zabawny i kompetentny sposób.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Co to za kuleczka?

„Co to za kuleczka?” Iga Ścibek, Przemysław Ścibek. Prosta i dowcipna historia o samoakceptacji i o tym, jak na pozór drobna rzecz może zmienić spojrzenie na wiele spraw.

Tutek jest puchaty. Baaaaaaardzo puchaty. I trudno mu się z tym pogodzić. Bo kiedy jest się lisem, chciałoby się być lekkim i zwinnym, przemykać z gracją przez las i nie zbierać z każdego krzaka pasażerów na gapę. Puszyste futro z każdym dniem ciąży mu bardziej i bardziej, aż w końcu… wydarza się coś, co sprawi, że Tutek spojrzy na swoje problemy z zupełnie innej perspektywy.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Rok, w którym nauczyłam się kłamać

„Rok, w którym nauczyłam się kłamać” Lauren Wolk. Wielokrotnie nagradzana poruszająca powieść dla młodzieży o złu, fałszywym oskarżeniu i samotnej walce w obronie sprawiedliwości.

Jesienią 1943 roku spokojny świat pensylwańskiej wsi przestaje być dla Annabelle bezpiecznym miejscem. Pewnego ranka w szkole pojawia się nowa uczennica, brutalna i złośliwa Betty. Ofiarą jej prześladowania i intryg staje się nie tylko Annabelle, ale też włóczęga i dziwak Toby, który jest weteranem wojennym i jej przyjacielem. A gdy ma się dwanaście lat, nie jest łatwo stawić czoła złu, które nagle czai się tak blisko…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Brud. Cuchnąca historia higieny

„Brud. Cuchnąca historia higieny” Piotr Socha, Monika Utnik-Strugała. Bogato ilustrowane wydawnictwo poświęcone wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną.

Młody czytelnik ma okazję odkryć, jak ludzie na całym świecie (i w kosmosie!) chronią siebie i swoje otoczenie od brudu, jak nasze wyobrażenia o tym, co jest czyste, a co nie, zmieniły się i rozwinęły przez wieki i dlaczego odrobina brudu może czasem być dobrą rzeczą…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Szczęście to lis

„Szczęście to lis” Evelina Daciute, Ausra Kiudulaite. Książeczka o szczęściu.

W pewnym wielkim mieście żył sobie chłopiec Paweł. Miał mamę, tatę i domek na drzewie. Aż tu nagle w życiu Pawła pojawił się lis. A kiedy w twoim życiu pojawia się lis, wszystko może się zdarzyć.
Piękna, prosta,pełna czułości historia opowiada o niezwykłej przyjaźni chłopca i lisa, o hojności, smutku po stracie i radości z odnalezienia. O tym, co ważne dla nas wszystkich dużych i małych.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Wiewiórki, które nie chciały się dzielić

”Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” Rachel Bright, Jim Field. Przezabawna historia o tym, że prawdziwe szczęście można odnaleźć, tylko dzieląc je z innymi.
Wyjątkowa książka, w której główną rolę odgrywają ilustracje. Wspaniale wspiera rozwój dziecka, i to na wielu płaszczyznach. Ćwiczy koncentrację, spostrzegawczość oraz pobudza wyobraźnię i kreatywne myślenie. Piękne, kolorowe i całostronicowe rysunki są doskonałą okazją do rozmów i dyskusji z dzieckiem na różne, czasem poważne tematy.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Superrobak

„Superrobak” Julia Donaldson, Axel Scheffler. Cudownie zabawna opowieść twórców Gruffalo i Pana Patyka!
Superrobak nie jest zwyczajną dżdżownicą. To ogrodowy superbohater ratujący z opresji różne małe żyjątka: żuka, który wpadł do studni, ropuchę, która wyskoczyła na jezdnię… Gdy jednak o jego śmiałych czynach dowiaduje się zły czarodziej, pewnego dnia robak zostaje porwany! Czy ślimaki, pomrowy, mrówki, skorki i inni mieszkańcy ogrodu zdołają uwolnić przyjaciela? Szczęśliwe zakończenie gwarantowane!

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Mrukol i żeglarz

„Mrukol i żeglarz” Will Buckingham, Thomas Docherty. Nowa – wzruszająca, zabawna, pięknie ilustrowana opowieść o niezwykłej przyjaźni. Zachęca do nawiązywania kontaktów i dzielenia się z innymi. Pokazuje, jak wielką daje to radość i jak pomaga przezwyciężyć lęk przed nieznanym.
Mrukole lubią być same i mieć wszystko dla siebie. Mrukole nie przyjmują gości. Mrukole z nikim nie dzielą się jedzeniem. I Mrukole przede wszystkim nie znają i nie chcą zaznać przygód.
Ale pewnego wieczora PUK! PUK! PUK! – u drzwi Mrukola staje niespodziewany przemoczony gość. To Żeglarz, który chce schronić się, ogrzać i pożywić. I opowiedzieć o swoich niezwykłych przygodach.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Gudu i Gwai

„Gudu i Gwai” Maria-Luisa Uth. Imponująca niesamowitą wyobraźnią plastyczną książka obrazkowa o przełamywaniu kompleksów i lęków.
Czy czujecie czasem, że nikt was nie rozumie? A może zdarza wam się myśleć, że jesteście dziwni? Albo że wolelibyście być kimś innym?
Poznajcie Gudu i Gwaia – dwie niezwykłe istoty, które mieszkają w zakamarkach wielkiej muszli ślimaka i nigdy z nich nie wychodzą. Gudu boi się, że nikt go nie zrozumie. Gwai – że dziwacznie wygląda. Pewnego dnia jednak się spotkają – i od tej pory wszystko potoczy się inaczej.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Kraina za mostem

„Kraina za mostem” Mary Chase. Pełna przygód opowieść o magicznej krainie, ale przede wszystkim o miłości i marzeniach. I o tym, że nie wszystkie magiczne miejsca są pełne dobra.
Dziesięcioletni Colin Masona ze zdumieniem dowiaduje się, że ma starszą siostrę. Ta wiadomość wywraca jego życie do góry nogami, do tej pory to on był najstarszym i najbystrzejszym z czwórki rodzeństwa. Nowa, starsza siostra Loretta chodzi w potarganym swetrze, używa dziwnych słów, nie słucha mamy, jest wiecznie rozkojarzona i zdarza jej się znikać na wiele godzin w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce Colin odkrywa jej tajemnicę i przez tunel w szafie trafia wraz z nią do Krainy za mostem. W tym świecie na opak rządzą piękna Hrabina i wytworny Generał zarządzający wspaniałym zamkiem. Wszyscy tu kochają Lorettę (zwłaszcza, kiedy jest niegrzeczna!) i pragną, by została z nimi na zawsze. Sami jednak także mają tajemnicę, o której nie wiedzą dzieci…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Córka strażnika ognia

„Córka strażnika ognia” Angeline Boulley. Jedna z najczęściej nagradzanych książek dla młodzieży w roku 2021. Trafiła także na listę 100 najlepszych młodzieżowych książek wszech czasów magazynu „Time”.
Osiemnastoletnia Daunis Fontaine, pół Amerykanka, pół Odżibwejka, jest świadkiem morderstwa i trafia w sam środek prowadzonego przez FBI śledztwa w sprawie nowego śmiertelnego narkotyku.
Niechętnie zgadza się na rolę tajnej agentki i wykorzystanie odżibwejskiej medycyny ludowej do wytropienia źródła nieznanej substancji. Na jaw wychodzą skrywane tajemnice i otwierają się zabliźnione rany, a Daunis przekonuje się, jak być silną Anishinaabe kwe – kobietą odżibwejską – oraz ile jest w stanie poświęcić dla swojej społeczności.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

As Pik

„As Pik” Abike-Iyimide Faridah. Powiew świeżości w świecie literatury młodzieżowej .
Powieść ta rozkłada na czynniki pierwsze problemy, z jakimi zmaga się często dzisiejsza młodzież, a przy okazji stanowi pasjonującą lekturę.
Devon Richards i Chiamaka Adebayo są uczniami Prywatnej Akademii Niveus. Kiedy oboje zostają wybrani do elitarnego grona prefektów, odnoszą wrażenie, że początek tego roku nie mógł się dla nich pomyślniej ułożyć.
Młodzi nie mogą się jednak cieszyć swoim szczęściem zbyt długo. Tajemnicza osoba o pseudonimie „As” rozsyła anonimowe wiadomości, w których zdradza sekrety z życia Devona i Chiamaki. Pogarszająca się sytuacja w szkole staje się coraz większym zagrożeniem nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla ich wymarzonej przyszłości. Niezbyt przyjemny i chory dowcip szybko zamienia się w niebezpieczną grę, której skutków nie sposób przewidzieć.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach