nowości na półkach

Najsłynniejsze opowiadania

„Najsłynniejsze opowiadania” Herman Hesse

Hermann Hesse, poeta i prozaik niemiecki uhonorowany Nagrodą Nobla w 1946 roku, autor tak znanych powieści jak „Wilk stepowy” czy „Gra szklanych paciorków”, pozostawił w swym dorobku także kilkanaście cennych opowiadań. Utwory zawarte w niniejszym tomie pochodzą z różnych okresów twórczości pisarza i są literackim świadectwem kolejnych etapów rozwoju intelektualnego i artystycznego ich twórcy.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Jeśli przecięto Cię na pół

„Jeśli przecięto Cię na pół” Łukasz Barys. Nowa powieść laureata Paszportu „Polityki” 2021.

Marcel próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy. Prawdy o sobie szuka wszędzie … Bo wszędzie można znaleźć klucze do tożsamości, a to, co pozornie zapomniane, wzbudza szczególną ciekawość: tajemnicza przodkini Leokadia Be, trup żołnierza, duch dziadka, kolega z ławki, lalka po matce, wielka słowiańska wioska i zapomniana szkoła. Nawet obieranie ziemniaków z babcią może pomóc zasklepić pęknięcie w sobie, ale to nie takie proste, skoro wszędzie naokoło, w akompaniamencie burz, trąb powietrznych i długotrwałych susz pęka nasza rzeczywistość.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Dzień popiołów

„Dzień popiołów” Jean-Christophe Grange. Znakomity kryminał trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Komendant Pierre Niémans i porucznik Ivana Bogdanović z Centralnego Biura do Walki ze Zbrodniami zostali wysłani do Alzacji, żeby poprowadzić śledztwo w sprawie śmieci przywódcy religijnego. Mężczyzna zginął przygnieciony sklepieniem starej kaplicy. Pełnił funkcję biskupa Diecezji we wspólnocie anabaptystów żyjących z rolnictwa i prestiżowej winnicy. Policjantka Ivana infiltruje społeczność, udając wolontariuszkę podczas żniw.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Wyzwanie

„Wyzwanie” Danielle Steel. Poruszająca opowieść o odwadze, miłości, przyjaźni i więzach rodzinnych.

Pewnego sierpniowego popołudnia pięcioro nastolatków wybiera się na konną przejażdżkę w góry. Ta szybko przeradza się w walkę o przetrwanie – zostają uwięzieni na Granitowym Szczycie – najniebezpieczniejszej górze Ameryki. W poszukiwaniach biorą udział konni strażnicy, oddziały federalne i stanowe, helikoptery, a nawet Gwardia Narodowa. Desperacko próbują odnaleźć zaginionych zanim będzie za późno. Szum medialny tylko potęguje napięcie i poddaje testowi niektóre i tak już kruche relacje.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Malibu płonie

„Malibu płonie” Taylor Jenkins Reid. Powieść przedstawiająca niepokojący, nad wyraz emocjonalny portret rodziny. Rodziny nieidealnej, rozbitej, pełnej problemów i tajemnic.

Malibu. Sierpień 1983 roku. Czwórka sławnego rodzeństwa urządza spektakularną imprezę z okazji końca lata. Do północy impreza całkowicie wymknie się spod kontroli. Do rana posiadłość Niny Rivy stanie w płomieniach, ale zanim pojawi się ta pierwsza iskra, popłynie alkohol, zabrzmi muzyka, a na jaw wyjdą sekrety, które ukształtowały pokolenia.
Malibu płonie to opowieść o jednej niezapomnianej nocy z życia rodziny: tej nocy, w której każde z nich musi wybrać, co ukryje przed bliskimi… i co po sobie pozostawi.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Rana pełna ryb

„Rana pełna ryb” Lorena Salazar Masso. Książka dla miłośników pięknej i poruszającej prozy.

Napisana pięknym poetyckim językiem opowieść o różnych rodzajach macierzyństwa, o biedzie i porzuceniu, o pochodzeniu i przynależności, o strachu i przemocy oraz o niezasklepionej ranie, jaką są trwające do dzisiaj ataki wojskowe na ludność w Kolumbii.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Na północ. Jak pokochałem Arktykę

„Na północ. Jak pokochałem Arktykę” Adam Wajrak

Znany dziennikarz-przyrodnik zabiera czytelników w podróż nie tylko na północne krańce kuli ziemskiej, ale też osobistą podróż w czasie. Wraca do swoich pierwszych arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Spitsbergenie. Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma. Na północ czyta się tak, jakby słuchało się gawędy Adama – są tu i chłopackie przygody, i dużo wiedzy przyrodniczej, emocje, wzruszenia i zwroty akcji, a do tego galeria barwnych postaci. Wszystko to opowiedziane w charakterystycznym dla Adama Wajraka tonie pełnym ciepłego humoru i bezpretensjonalności.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie

„Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie” Magdalena Rigamonti. Zapis szesnastu świadectw ludzi, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą.

Żydówka ukrywana przez polską rodzinę. Polak niemieckiego pochodzenia, opowiadający o swojej fascynacji Hitlerem. Uratowani z Auschwitz na temat granic człowieczeństwa. Fotograf przyglądający się powstaniu przez swój obiektyw. Człowiek, który ujawnił prawdę o grobach katyńskich. Ukrywająca się przez dwa lata w norze o dziedziczonej traumie wojennej. Sybirak, który w akcie zemsty likwidował funkcjonariuszy NKWD. Uczestnik powstania warszawskiego o ciemnych stronach bohaterskiego zrywu.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Chmielnicki. Burzliwe losy Kozaków

„Chmielnicki. Burzliwe losy Kozaków” Sławomir Leśniewski. Fascynująca historia o człowieku, który zniszczył potęgę Rzeczpospolitej, oraz o wielkim konflikcie, który odmienił historię Europy Wschodniej.

Sławomir Leśniewski, autor bestsellerowych „Potopu” i „Drapieżnego rodu Piastów”, przybliża nam trwający długie dziesięciolecia polsko-kozacki konflikt, ogniskując uwagę na wielkim buncie Chmielnickiego w 1648 roku.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Chiny. Portret cywilizacji i ludu

„Chiny. Portret cywilizacji i ludu” Michael Wood. Intrygująca opowieść o jednej z najstarszych cywilizacji świata, od czasów starożytnych po współczesne.

Autor książki odkrywa przed czytelnikiem charakterystyczne dla cywilizacji chińskiej cechy, które przetrwały od Pierwszego Cesarza do Mao. Jest to porywająca historia wielkich dramatów, bajecznej kreatywności i prawdziwego człowieczeństwa; portret kraju, który w XXI wieku ma dla świata ogromne znaczenie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Ośli brzuch

„Ośli brzuch” Andrea Abreu. Najgłośniejszy hiszpański debiut ostatnich lat, równie głośny co „Genialna przyjaciółka” Ferrante czy „Życie Adeli” Kechiche’a.

„Ośli brzuch” to znakomicie napisana opowieść o przyjaźni, problemach okresu dojrzewania, budzącej się seksualności i biednej małomiasteczkowej wspólnocie.
Jest lato 2005 roku, dwie przyjaciółki mieszkają w małej, biednej wiosce na Wyspach Kanaryjskich. By zabić nudę długich wakacyjnych dni, bawią się Barbie, przebierają, obgadują innych i snują plany wycieczki na plażę. Ale Isorę i Shit łączy nie tylko przyjaźń i miłość, w relacji dziewczynek pojawia się też zazdrość i rywalizacja.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Odzyskany 46

„Odzyskany 46” Grzegorz Kalinowski. Sensacyjna opowieść o trudach i niebezpieczeństwach powojennego życia.

Polska, sierpień 1945 roku. Trwa utrwalanie władzy ludowej, aresztowany przez UB pułkownik „Radosław” Mazurkiewicz apeluje do akowców by się ujawniali, władze podziemia powołują do życia organizację Wolność i Niezawisłość, na Ziemiach Odzyskanych osadnicy zmagają się bandytyzmem szabrowników i Armii Czerwonej, a przez Europę przetacza się wędrówka ludów.
Na Dolny Śląska wyrusza specgrupa Milicji Obywatelskiej, której dowódcą jest polecany przez towarzyszy z NKWD porucznik Biały. Specrupa, której władze nadają kryptonim Glaca, ma misję widowiskowego rozprawienia się z bandami szabrowników. Ludzie Białego mają jednak zupełnie inne plany…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Wysepka

„Wysepka” Andrea Levi Portret czworga zwykłych ludzi mieszkających w powojennym Londynie.

W 1948 roku stolica Wielkiej Brytanii powoli dochodzi do siebie po wojnie. Ale w domu przy Nevern Street wybucha kolejna wojna. Sąsiedzi nie są zachwyceni, że Queenie Bligh przyjmuje pod swój dach przybyszów z Jamajki. Ale Queenie nie ma wyjścia – nie wie, czy jej mąż kiedykolwiek wróci z frontu, a musi z czegoś żyć.
Gilbert Joseph był jednym z kilku tysięcy Jamajczyków, których wcielono do RAF-u, by walczyli przeciwko Hitlerowi. Spodziewał się, że po wojnie zostanie przyjęty jak bohater, tymczasem Brytyjczycy widzą w nim tylko ciemnoskórego obywatela gorszego sortu.
Jego młoda żona Hortense spakowała swoje życie w jedną walizkę i wyruszyła do krainy marzeń, by zamieszkać z mężem. Czeka ją szok, kiedy zobaczy, jak bardzo prawdziwy Londyn odbiega od miasta z jej snów. Rozczaruje ją jednak nie tylko jej nowy dom…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Niebo na uwięzi

„Niebo na uwięzi” Christine Leunens. Błyskotliwa powieść psychologiczna, która nie stroniąc od czarnego humoru, odsłania najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy.

Johannes, gorliwy członek Hitlerjugend, odkrywa, że jego rodzice ukrywają żydowską dziewczynę imieniem Elsa w sekretnym pomieszczeniu w ich dużym, wiedeńskim domu.
Początkowa zgroza, jaka go ogarnia, przmienia się w zainteresowanie, a następnie w miłość i obsesję. Po zniknięciu rodziców Johannes odkrywa, że jest jedyną osobą świadomą obecności Elsy w domu, jak również jedynym człowiekiem odpowiedzialnym za jej przetrwanie. Manipulując i poddając się manipulacji, Johannes obawia się końca wojny: wraz z nią nadejdzie perspektywa utraty Elsy i koniec ich związku obejmującego pasję i obsesję, podległość i apatię, miłość i nienawiść.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Siostra nazisty

„Siostra nazisty” Wiktoria Gische. Miłosna opowieść, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, z wielką historią w tle.

Marta, młoda Ślązaczka, podczas nocy sylwestrowej zakochuje się w przystojnym Niemcu. Ich miłość wydaje się bajkowa do czasu wybuchu wojny. Bez akceptacji rodziny, na przekór wszystkiemu, walczą o swoje uczucia. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że jeden z braci Marty jest zafascynowany nazizmem. Przed Martą wiele rozterek i trudnych wyborów życiowych.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

 

Nieznajoma z Sekwany

„Nieznajoma z Sekwany” Guillaume Musso. Książka dla miłośników thrillerów.

Inspiracją dla autora była miejska historia kryminalna z końca XIX w. mówiąca o nieznajomej dziewczynie wyłowionej z Sekwany w Paryżu, w pobliżu Luwru.
Pewnej mglistej grudniowej nocy w Paryżu, zauważono nagie ciało młodej kobiety unoszące się na wodach Sekwany. Gdy ją wyłowiono, okazało się, że jeszcze żyje, ale nic nie pamięta. Z posterunku policji, na który zostaje zabrana, znika kilka godzin później…
Dzięki analizie DNA i zdjęciom udaje się ustalić, że wydobyta z wody kobieta to światowej sławy pianistka, Milena Bergman. Tyle że to niemożliwe, bo Milena ponad rok temu zginęła w katastrofie lotniczej. Prowadząca tę dziwną sprawę młoda policjantka Roxane oraz były narzeczony Mileny, Raphael, będą musieli wyjaśnić zagadkę: kim tak naprawdę jest nieznajoma znad Sekwany i co się z nią stało?

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Pozycja trupa. Komedia kryminalna

„Pozycja trupa. Komedia kryminalna” Magda Kuydowicz. Wciągająca akcja, zaskakujące zbiegi okoliczności i pełen humoru język.
W popularnej szkole jogi na podwarszawskiej wsi stali bywalcy szukają spokoju, wyciszenia i wewnętrznej harmonii. Marianna, dobiegająca czterdziestki tłumaczka, chce uciec od zawodowych stresów i problemów w swoim związku ze znanym dziennikarzem śledczym. Asany, wegańskie posiłki i kontakt z naturą wydają się spełnieniem jej pragnień. Tajemnicze zniknięcie kucharza i seria zagadkowych morderstw w sielskiej scenerii sprawiają, że nie dane jej będzie odpocząć…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

 

Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił

„Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił” Nikola Sellmair, Jennifer Teege Historia wnuczki jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich.
Jennifer Teege, mając 38 lat, dowiedziała się, kim jest naprawdę. Przez przypadek znalazła w bibliotece książkę o swojej matce i dziadku Amonie Göthcie. Miliony ludzi znają historię Götha. W „Liście Schindlera” Stevena Spielberga jest brutalnym komendantem obozu koncentracyjnego oraz kompanem „od kieliszka” i rywalem wybawcy Żydów Oskara Schindlera.
Po swoim odkryciu musiała stawić czoło historii rodzinnej, od której już nigdy nie zdoła uciec. Jennifer Teege postanawia zmierzyć się z przeszłością. Spotyka się z matką, której nie widziała od wielu lat, razem z dziennikarką Nikolą Sellmair bada historię swojej rodziny, odwiedza miejsca związane z tą przeszłością: wyjeżdża do Polski i raz jeszcze do Izraela. Krok po kroku, z przerażenia mrocznymi losami rodziny, tworzy historię własnego wyzwolenia.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Nad rzekę, której nie ma. Podróż przez Amerykę Południową od Miraflores do Rio

„Nad rzekę, której nie ma. Podróż przez Amerykę Południową od Miraflores do Rio” Grzegorz Kapla. Relacja z wyprawy w poprzek Ameryki Południowej, od Pacyfiku, przez Andy, świętą Dolinę Inków, Machu Picchu, Cuzco, Jezioro Titicaca, aż do atlantyckich plaż Rio de Janeiro…
Pasjonujący reportaż Grzegorza Kapli, który z mistrzowską zwięzłością i błyskotliwością zaraża czytelnika swoją pasją życia i podróżowania. Publikacja ilustrowana bogatym zbiorem zdjęć.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

SPATiF. Upajający pozór wolności

„SPATiF. Upajający pozór wolności” Aleksandra Szarłat. Wspaniały opis świata, którego już nie ma.

Znajdujący się w samym sercu Warszawy klub, nieustannie inwigilowany przez bezpiekę, pozostawał wyspą wolności aż do stanu wojennego. O przekroczeniu progu SPATiF-u marzyli wszyscy: pisarze i tajniacy, członkowie KC i opozycjoniści, sportowcy, waluciarze i dziewczyny szukające szczęścia lub zarobku. Sam lokal działa do dziś, ale zmieniły się klimat i obyczaje. Po dawnym SPATiF-ie zostały jedynie legenda i mnóstwo anegdot z czasów, gdy za zamkniętymi drzwiami, skrywającymi nie zawsze piękne tajemnice, toczyło się intensywne życie. I ta historia – polskiego kina, teatru, estrady i literatury – barwnie opisana w książce Aleksandry Szarłat.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli Ze skrajności w skrajność

„Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli Ze skrajności w skrajność” Monika Kotlarek.

Życie z ChAD, poradnik dla chorych i ich bliskich.

Od hurraoptymizmu po głębokie przygnębienie, od hiperaktywności po kompletny marazm, z górki w dołek. Sam to odczuwasz albo masz w swoim otoczeniu kogoś, komu zdarzają się podobnie ekstremalne wahania nastroju, energii i zachowań? To może być … ale nie musi! … oznaka poważnej choroby. Ten poradnik, choć nie zastąpi specjalistycznego leczenia, może pomóc ją zrozumieć, zdiagnozować i zminimalizować jej skutki.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

 

Obietnica

„Obietnica” Damon Galgut. Nagroda Bookera 2021
Napisana z rozmachem powieść, która uczyni z czytelnika obserwatora aż trzech dekad życia rodziny Swartów, Afrykanerów z Republiki Południowej. Poznajemy ich w 1986 roku, kiedy odbywa się pogrzeb Rachel. Ta na łożu śmierci miała tylko jedno życzenie. Chciała, aby jej mąż o imieniu Manie przekazał prawo do własności domu Salome, czyli ich czarnoskórej służącej. Manie składa obietnicę, ale po śmierci żony nie ma zamiaru dotrzymać słowa. Jak złamane słowo wpłynie na losy Maniego, jego trójki dzieci i czarnych pracowników farmy?
Dzieje rodziny autor splata z najważniejszymi wydarzeniami w historii RPA. Z uwagą przygląda się międzyludzkim i międzyklasowym relacjom oraz małym wielkim dramatom, które dotykają wszystkich, bez względu na pochodzenie.
Nagrodzona Bookerem powieść Galguta to przenikliwa historia o skomplikowanej naturze rodzinnych relacji. To również znakomita opowieść o degradacji klasy wyższej oraz o jej dominacji – symbolicznej, fizycznej i majątkowej.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal

„Tamara Łempicka. Sztuka i skandal” Laura Claridge. Biografia niezwykle utalentowanej polskiej malarki portretów i aktów, arystokratki, skandalistki, ikony ery jazzu i art déco, która do dziś fascynuje artystów i której obrazy są najdroższe na rynku.
Genialne dzieła i barwne życie. Podróże do Włoch, Niemiec, Ameryki. Dramatyczne okoliczności wydostania się z bolszewickiej Rosji.
Na ołtarzu sztuki składała ofiary, które prowadziły do wyniszczenia. Była niebywałym kłębowiskiem sprzeczności. I świadkiem epoki. Znała wszystkich wielkich artystów, którzy w okresie międzywojennym w Paryżu mieszkali i do Paryża zjeżdżali: Pablo Picasso, André Gide, Jean Cocteau, Gertruda Stein, Coco Chanel, Marlena Dietrich.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak

„Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” Maya Angelou Nowe wydanie inspirującej autobiografii jednej z najważniejszych amerykańskich pisarek.
„Wiem, dlaczego ptak …” to pierwsza z siedmiu autobiograficznych opowieści Angelou, przyniosła jej międzynarodową sławę i przez dwa lata nie schodziła z listy bestsellerów ,,New York Timesa”. Powieść nominowano do National Book Award i do dzisiaj uchodzi za jedno z najważniejszych arcydzieł XX-wiecznej literatury amerykańskiej.
Poruszająca i inspirująca historia nietuzinkowej kobiety sprawiła, że stała się ona symbolem odwagi, odporności psychicznej oraz ikoną walki o prawa słabszych.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

PRL po godzinach

„PRL po godzinach” Sławomir Koper.
PRL po godzinach Sławomira Kopra to kalejdoskop niezapomnianych postaci, wydarzeń, anegdot, kultowych filmów i zjawisk: komedie Stanisława Barei, saturator, Kolorowe jarmarki, autostop, Trubadurzy, 07 zgłoś się, sklepy Peweksu, Wakacje z duchami, wczasy zakładowe, Augustowskie noce, pańska skórka, Wojna domowa, festiwale w Opolu, Sopocie i Kołobrzegu, Sonda i Teleranek, amanci, wodzireje i kaowcy… Dzięki tej książce niektórzy z nas wyruszą w sentymentalną podróż, a inni będą mieli okazję się przekonać, że szary PRL jakby na przekór mienił się feerią barw.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

To tylko zimowy blues

„To tylko zimowy blues” Anna Chaber. Uroczy, „nieburzliwy” romans obyczajowy na jesienne wieczory.
Główni bohaterowie to Karolina i Daniel. Poznają się w dość niefortunnych okolicznościach. Karolina zostaje potrącona w noworoczny poranek przez Daniela wracającego z imprezy sylwestrowej. Na chwilę ich drogi rozchodzą się, ale po pewnym czasie okazuje się, że są sąsiadami. Przez następnych kilka rozdziałów jesteśmy świadkami rodzącego się powoli uczucia.
Oprócz wątku romantycznego, autorka wplata w fabułę również wątek skomplikowanych relacji rodzinnych, nieetycznych warunków pracy i toksycznych związków przez co lektura staje się jeszcze bardziej ciekawa.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Autostrada Łez

„Autostrada Łez” Jessica McDiarmid. Wstrząsający reportaż o zaginionych i zamordowanych rdzennych kobietach z kanadyjskiej autostrady nr 16 i oskarżeniu społeczeństwa, które ich zawiodło.
Przez dziesięciolecia tubylcze kobiety i dziewczęta zaginęły lub zostały znalezione zamordowane na odosobnionym odcinku kanadyjskiej autostrady w północno-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej.
Rasizm i obojętność władz stworzyły klimat, w którym rdzenne kobiety i dziewczęta nadzorowało się w państwowych instytucjach, ale nikt ich nawet nie próbował ochronić przed atakami seryjnych morderców, gwałcicieli i psychopatów.
Dziennikarka Jessica McDiarmid przeprowadza wywiady z najbliższymi ofiar – matkami i ojcami, rodzeństwem i przyjaciółmi – i przedstawia relację z pierwszej ręki o ich stracie i nieustannej walce o sprawiedliwość.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Duchy Nocy Kupały

„Duchy Nocy Kupały”. Książka dla uwielbiających mroczne, pełne grozy klimaty, osnute wokół słowiańskich wierzeń.
”Duchy Nocy Kupały” to antologia zawierająca utwory poruszające tematykę nocy świętojańskiej. Podzielona jest na dwie części – jedna zawiera opowiadania polskich autorów, druga zaś zagranicznych. Akcja opowiadań dzieje się na Pomorzu, Śląsku, Mazowszu, a nawet Białorusi. Występujące w nich duchy, rusałki, wiedźmy, wiedźmiaki, upiory i demony pozwolą Ci zapoznać się ze słowiańskim folklorem oraz odkryć mroczne bestie, które wystraszą niejednego czytelnika. Polskimi autorami opowiadań są Roman Zmorski, Jan Barszczewski oraz Zygmunt Krasiński. W części drugiej znajdują się utwory Jin Yonga oraz opowieść Antona Straszimirowa o Rodopach.
Antologia zawiera też dotąd niepublikowane w Polsce opowiadania Oscara Wilde’a, Mrs Henry’ego Wooda oraz pisarki Dorothy Boulgerz, która publikuje swoje utwory pod pseudonimem Theo Gift.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Trans i pół, bejbi

”Trans i pół, bejbi” Torrey Peters. Największy amerykański bestseller 2021 roku.
„Trans i pół, baby” to błyskotliwy debiut o trzech kobietach – transpłciowych i cispłciowych – których życie splata się po nieoczekiwanej ciąży i zmusza je do konfrontacji z najgłębszymi pragnieniami związanymi z płcią, macierzyństwem i seksem. To powieść o stracie, miłości i szukaniu własnej tożsamości. Jest oryginalna, głęboko poruszająca, a przy tym pełna prowokacyjnego poczucia humoru, które zdradzi nam wiele na temat nas samych i naszego sposobu widzenia świata.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Lady L.

„Lady L.” Roman Gary. Poruszająca opowieść o tajemnicy stojącej za fortuną i życiowym sukcesem.
Lady Diana L. jest typową przedstawicielką angielskiej arystokracji. Ma osiemdziesiąt lat, jest wdową po lordzie, matką i babką wielu wpływowych osobistości. Gdy okazuje się, że jej letni pawilon stoi na trasie planowanej autostrady, Lady L. wybiera się na przechadzkę, podczas której opowiada historię swojego życia.
Ta niezwykła kobieta, traktowana jako jeden z filarów Imperium Brytyjskiego, to w rzeczywistości Annette Boudin – córka drukarza-alkoholika i praczki. Szybko zaczyna wyznawać anarchistyczne poglądy. Miłością jej życia staje się Armand Denis, także kontestujący zastany porządek społeczny. Ich związek kryje w sobie tajemnicę, która za nic nie powinna ujrzeć światła dziennego.
Przed Wami „Lady L.”, czyli słodko-gorzka opowieść o namiętnościach, uczuciach i nostalgii za utraconą młodością.
Sprawdź dostępność w wypożyczalniach