„Natchnienia…” – wystawa malarstwa Urszuli Bydlińskiej
2020-02-05 - 2020-02-29
9.00

galeria Nova ChBP, ul. Partyzantów 40

„Natchnienia…” – wystawa malarstwa Urszuli Bydlińskiej

„Natchnienia…” cykl, którego inspiracją stał się zachwyt nad malarstwem Madame Tamary Łempickiej i nurtem Art Deco. Autorka wybiera mniej znane obrazy Łempickiej i fragmemty tych prac odtwarza na płótnie, nadając im wiele cech własnego stylu. Zamysłem stworzenia owego cyklu była też chęć przybliżenia twórczości T. Łempickiej, jej oryginalnego, rzec by można kobiecego nurtu w sztuce, który święcił triumfy w okresie międzywojennym.

Zauroczenie pięknem otaczającego krajobrazu i ukłon w stronę realizmu mistrzów pejzażu były natomiast impulsem do podjęcia prób tworzenia prac o takiej właśnie tematyce – powstało kilka obrazów w stylu m.in. M. Szczepaniaka i rosyjskich malarzy – często na podstawie akwareli, dzięki czemu udaje się uzyskać delikatny, subtelny efekt w obrazie olejnym niczym akwarela właśnie.

Serdecznie zapraszamy do galerii Nova Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) od 5 do końca lutego 2020 r.

Urszula Bydlińska – ur. w Siedliszczu w latach 70-tych XX wieku. Absolwentka UMCS w Lublinie, Kierunek Historia. Zajmuje się malarstwem amatorsko, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Lempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Mieszka i pracuje w gm. Siedliszcze. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.