Najnowsza książka prof. Józefa Zająca już dostępna
2023-01-25
ChBP

Już od 25 stycznia 2023 r. na półkach Wypożyczalni Głównej i Działu Zbiorów Regionalnych, wkrótce też w zbiorach wszystkich filii Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. M. P. Orsetti dostępna będzie arcyciekawa pozycja biograficzna prof. Józefa Zająca pt. „Tam, gdzie kwitną kasztany”.
Książka ukazuje historię kilku pokoleń rodziny autora na tle wydarzeń historycznych oraz przemian kulturowych i obyczajowych. Snując opowieści o minionych czasach, o przodkach i relacjach, jakie łączyły poszczególnych członków rodziny, autor skupia się też na przeżyciach towarzyszących bohaterom w różnych sytuacjach życiowych. Opisuje rodzinne anegdoty przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz miejscowe legendy i opowieści tworzące lokalny koloryt.

Z recenzji:

Książka„Tam, gdzie kwitną kasztany” ukazuje dzieje rodzin Suchorów, Zająców oraz Maciejewskich, których koleje losu wyznaczają ważne wydarzenia historyczne. Do rangi głównego bohatera urasta także Górka – miejsce pełniące funkcję siedziby rodowej. (…) W wymiarze symbolicznym należy także postrzegać tytułowe kasztany – kasztanowce. Te niezwykle majestatyczne drzewa, które rosną w miejsca szczególnych dla bohatera książki, nie tylko łączą bowiem przeszłość i teraźniejszość, ale symbolizują również szczęście, pomyślność oraz dobrobyt. (…) Czytelnik znajdzie w niej również odniesienie do tradycyjnego systemu wartości, opartego na poszanowaniu pracy i ogromnym przywiązaniu do ziemi ojczystej, domu rodzinnego, a także tradycji. (…) Książka pozwoli czytelnikowi spojrzeć w przeszłość, by dostrzec rolę tradycji i dorobku wcześniejszych pokoleń w budowaniu tożsamości człowieka, a także jego przyszłości.

dr Lucyna Sikorska