Koncert pamięci Longina Jana Okonia
2022-04-01
17.00

sala widowiskowa ChB P

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na koncert literacko-muzyczny, poświęcony pamięci Longina Jana Okonia, w 2. rocznicę śmierci pisarza, który odbędzie się 1 kwietnia 2022 r. o godz. 1700 (piątek) w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). W programie uroczystości zaplanowano recital Marka Miszczuka, montaż literacki w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie pod kierunkiem Doroty Mandzińskiej oraz wspomnienie o pisarzu (Zbigniew Waldemar Okoń, Ireneusz Rolewicz).

Wydarzenie będzie upamiętnieniem i wyrazem szacunku dla jednego z najwybitniejszych pisarzy związanych z Chełmszczyzną, autora „Legend chełmskich” i „Trylogii indiańskiej”.

W ramach przedsięwzięcia odbędzie się koncert Marka Miszczuka, wykonawcy piosenki autorskiej, który zaprezentuje na scenie ballady oparte na motywach twórczości Longina Jana Okonia. Wokalista zaśpiewa utwory, do których napisał teksty i skomponował muzykę. Muzyk, znany z YouTube’a jako „Chełmski Grajek”, interpretuje swoje kompozycje w aktorski sposób, operując mocnym, tubalnym głosem i brzmieniem gitary akustycznej.

Longin Jan Okoń był prozaikiem, poetą i publicystą. Pamiętamy Go jako Chełmiana Roku 2006, Honorowego Obywatela Miasta Chełm (2012) oraz Kawalera Orderu Uśmiechu (1977). Autor wielu tomów poetyckich, zbiorów opowiadań, powieści i opracowań. Sympatyk narodu i kultury indiańskiej. Jego powieść pt. „Tecumseh” weszła w 2021 r. do kanonu lektur szkolnych. Bogaty zasób książek, gromadzonych przez dekady, i prawa autorskie do spuścizny literackiej przekazał Chełmskiej Bibliotece Publicznej, która utworzyła Kolekcję Longina Jana Okonia. W ChBP powstała Izba Pamięci pisarza. Longin Jan Okoń zmarł 3 kwietnia 2020 r. Jego pogrzeb odbył się w ścisłym rygorze pandemicznym.

Zachęcamy do udziału w wieczorze pamięci nieodżałowanego twórcy „Legendy o białym niedźwiedziu”, popularyzatora chełmskiej literatury i regionalnej tożsamości, skromnego i pracowitego człowieka. Wydarzenie ku czci pisarza będzie także wyrazem sprzeciwu wobec wojny (Solidarni z Ukrainą!)

Zapraszamy na koncert – wstęp wolny.