Kobieca natura – malarstwo i pastel – Renata Boguszewska
2020-03-06
17.00

galeria Nova ChBP, ul. Partyzantów 40

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti oraz Stowarzyszenie Prowincja zapraszają na wernisaż wystawy Renaty Boguszewskiej „Kobieca natura – malarstwo i pastel”. Na spotkanie z piękną i bardzo kobiecą wrażliwością zapraszamy w piątek (06 marca) o godzinie 17.00 do galerii Nova ChBP, przy ulicy Partyzantów 40.

Urodzona w Szczecinie, lecz od dzieciństwa związana z Lubelszczyzną. Od lat mieszka, pracuje i tworzy w Siedliszczu. Ukończyła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) UMCS w Lublinie, uzyskała dyplom z malarstwa, z wyróżnieniem, w pracowni prof. Ryszarda Lisa. Podjęła również studia podyplomowe „Psychopedagogika twórczości” na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS w Lublinie. Jest współzałożycielką i prezesem Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja”. Współpracuje z wydawnictwem PWN.

Uprawia głównie malarstwo akrylowe i olejne oraz pastel. Renata Boguszewska to uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w: Siedliszczu, Chełmie, Krasnymstawie, Łęcznej, Radzyniu Podlaskim, Koninie, Włocławku, Lubostroniu, Opinogórze, Giżycku, Mławie, Pile, Lublinie, Rzeszowie, Płocku, Kowlu, Łodzi, Toruniu, Poznaniu, Warszawie / nagroda Galerii „Kadr”/.

Prezentowane prace są inspirowane naturą. Według Renaty Boguszewskiej „niczym nie skażoną, idealną harmonią formy i barwy. Naturą, w której każde zjawisko ma niepodważalny sens, a jeżeli w naszym otoczeniu znajdują się obiekty budzące niechęć lub sprzeciw, są z pewnością wytworem człowieka. Z pozoru nie ma wdzięczniejszego i obszerniejszego tematu od artystycznej wypowiedzi, jednak próby jej dosłownego naśladowania są z gruntu skazane na niepowodzenie. Pozostaje interpretacja.”

Artystka od lat nie odchodzi od tematyki Polesia. Rejestruje najczęściej rodzime kwiatowe pejzaże „Łąka dzwonków na Majdanie”, „Czarna malwa w Borowie”, „Bodziaki z Sokolca”. W technice pasteli stara się przekazać miękkość i delikatność natury, indywidualny charakter gatunków, ale też dynamikę roślin zmieniającą się w zależności od kąta widzenia obserwatora, ostrości planów. Renata Boguszewska nie maluje bukietów zakomponowanych pieczołowicie, lecz utrwala swobodne kadry „wycięte” z łąk, bagien czy ogrodów. Malując akrylami i farbami olejnymi, inspiruje się przyrodą, którą stara się przetworzyć w ulubionych centralnych kompozycjach.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.