Izba Pamięci Longina Jana Okonia
2020-12-21

3 kwietnia 2020 roku zmarł Longin Jan Okoń, 20 grudnia 2020 r. mija 93. rocznica jego urodzin. Longin Jan Okoń – Honorowy Obywatel Miasta Chełm, człowiek o wielu talentach i zainteresowaniach. Poeta, pisarz, literaturoznawca i animator kultury. Pedagog i społecznik. Wielki miłośnik ziemi chełmskiej i znawca kultury Indian obu Ameryk.

Longin Jan Okoń był przyjacielem naszej biblioteki – mieliśmy przyjemność wielokrotnie gościć go na spotkaniach autorskich i wystawach poświęconych jego twórczości. Wzbogacił nasze zbiory, przekazując bibliotece swój księgozbiór, korespondencję i inne cenne kolekcje. Z tej okazji zapraszamy Państwa do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Longina Jana Okonia, która znajduje się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów 40 w Galerii Patio. Stworzyliśmy ją, aby „ocalić od zapomnienia” dorobek bogatego, twórczego życia wybitnego chełmianina.

Poprosiliśmy też członków rodziny L. J. Okonia, jego przyjaciół i znajomych, aby podzielili się z nami swoimi wspomnieniami, anegdotami i ciekawostkami

z życia prywatnego autora „Opowieści Niedźwiedziego Grodu”.

Inicjatorem utworzenia Izby Pamięci Longina Jana Okonia jest dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej Robert Chełmicki.