Chełmski Klub Podróżników z Andrzejem Hulanickim
2023-03-24
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti i Stowarzyszenie WeRwA zapraszają 24 marca (piątek) 2023 r. o godz. 18.00 (sala widowiskowa ChBP) na spotkanie z Andrzejem Hulanickim, który podzieli się wrażeniami z Festiwalu Voodoo w Beninie. Wydarzenie odbędzie się w ramach 87. spotkania Chełmskiego Klubu Podróżników.

Voodoo jest religią, której podstawą są rdzenne wierzenia ludów zachodnioafrykańskich połączone z elementami katolicyzmu i spirytyzmu. Szacuje się, że na świecie jest około 60 mln wyznawców tej religii Obecnie kult voodoo kojarzony jest głównie z Karaibami i Brazylią, ale największy festiwal poświęcony wierzeniom organizowany jest w Beninie. Podczas festiwalu odbywa się wiele barwnych, widowiskowych i żywiołowych ceremonii oraz obrzędów.

Benin jest afrykańską republiką, byłą francuską kolonią, liczącą ponad 11 mln ludności. Voodoo od 1996 roku, obok chrześcijaństwa i islamu, jest religią państwową.

Andrzej Hulanicki jest chełmskim biznesmenem, właścicielem firmy HABER Energia. Kilkanaście lat temu włączył się w wir podróżowania, czego efektem jest odwiedzenie już ponad stu krajów. Podczas spotkania opowie o swojej egzotycznej podróży, która miała miejsce dwa miesiące temu.

Zapraszamy na prezentację intrygującego wydarzenia z Ouidah – wstęp wolny.