Chełm literacki XX i XXI wieku. Tom II
2016-12-14
16.00

sala widowiskowa ChBP, ul. Partyzantów 40

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, Stowarzyszenie Rocznik Chełmski, Stowarzyszenie Sympatyków Kultury i Sztuki w Chełmie, Galeria Sztuki Współczesnej OWIK w Uhrze oraz Chełmski Klub Literatów „Osnowa” zapraszają na promocję książki Longina Jana Okonia i Zbigniewa Waldemara Okonia Chełm literacki XX i XXI wieku. Tom II . Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2016 r. godz. 16.00 w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40).

Drugi tom Chełma literackiego XX i XXI wieku, autorstwa Longina Jana Okonia i Zbigniewa Waldemara Okonia, podobnie jak tom pierwszy (2014 r.) jest świadectwem (dokumentem) środowiskowego i artystycznego życia literackiego Chełma i ziemi chełmskiej (z różnych okresów historycznych XX i początków XXI wieku), przedstawionego na tle wydarzeń i zjawisk społecznych w szerokim tle historyczno-kulturowym. Autorzy Chełma literackiego… ukazali dorobek, działalność artystyczną, społeczną i zawodową pisarzy z Chełma – i pisarzy z Chełmem związanych – z ostatniego 120-lecia w opracowaniach z zakresu współczesnej polskiej krytyki literackiej i historii literatury polskiej. Autorami krytyczno-literackich tekstów, są m. in pracownicy naukowi, badacze, historycy i znawcy literatury z ośrodków naukowych Warszawy, Lublina, Kielc, Chełma – znakomici znawcy tej problematyki: Karol Czejarek, Stanisław Popek, Stanisław Rogala, Marek Kątny, Tadeusz Kłak, Anna Kalinowska, Anna Miernik, Anna Wileczek, Maria Makarska, Jerzy B. Sprawki, w tym autorzy z naszego miasta m. in.: Eugeniusz Wilkowski, Andrzej Rybak, Jolanta Skwarczewską, Paweł Kiernikowski.
Prof zw. dr hab. Stanisław Popek określił to dzieło „jako syntezę i konkretyzację dokonań twórców literatury Ziemi Chełmskiej i związanych z kulturą tego regionu od czasów Mikołaja Reja, aż po ostatnie lata”.

Druk książki sfinansowali: Pani Agata Fisz – Prezydent Miasta Chełm, Urząd Miasta Chełm, Pan Stanisław Adamiak, Prezes Zarządu Zomar SA w Chełmie i Przewodniczący Rady Fundacji Partnerstwo i Współpraca w Chełmie, Spółka Akcyjna Zomar w Chełmie i Fundacja Partnerstwo i Współpraca w Chełmie oraz Pan Piotr Żelisko i Firma OPUS-IT Piotr Żelisko.

Wydawcami książki są: Stowarzyszenie Rocznik Chełmski, Stowarzyszenie Sympatyków Kultury i Sztuki w Chełmie oraz Chełmski Klub Literatów „Osnowa”. Spotkanie odbędzie się 14 grudnia o godz. 16.00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im Marii Orsetti w Chełmie.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.