„Spalony kościół. Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”- promocja książki Krzysztofa Kołtuna
2019-11-08
godz. 17.00
sala widowiskowa ChBP, ul. Partyzantów 40

Chełmska Biblioteka Publiczna i Towarzystwo Rodzin Kresowych zapraszają na promocję książki Krzysztofa Kołtuna „Spalony kościół. Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”, będącej drugim tomem serii „Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”. Tematem książki są tragiczne, wstrząsające i traumatyczne przeżycia ludzkie wywołane rzezią na Wołyniu. Relacje i wspomnienia ukazują bezmiar i grozę ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 r. „Spalony kościół” to hołd złożony pomordowanym i ich potomkom, a jednocześnie przestroga, o czym autor informuje w dedykacji poprzedzającej wołyńską opowieść:

Pamięci Polaków i Ukraińców Zamordowanych przez UPA – ku przestrodze młodym pokoleniom…”.

Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40, Chełm) 8 listopada 2019 r. o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Krzysztof Kołtun jest poetą, mieszka, pracuje i tworzy w Chełmie. Prowadzi Antykwariat Kresowy, który w istocie pełni rolę regionalnej placówki kultury. W swoim dorobku literackim ma ponad dwadzieścia książek poetyckich. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Literackiej Nagrody A. Patkowskiego, Literackiej Nagrody „Kaja” Andrzeja Jaworskiego, Nagrody im. Władysława Hasiora Stowarzyszenia „Ars Populi” oraz wielu konkursów poetyckich. Krzysztof Kołtun reprezentuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Krakowie, jest założycielem Grupy Poetyckiej „Krzemień”, Towarzystwa Rodzin Kresowych, a także Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury. Jest również inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „U progu Kresów” – integrującego rozproszone po świecie środowisko kresowo-literackie.

Równolegle do twórczości poetyckiej Krzysztof Kołtun swoje zamiłowania i pasje realizuje jako etnograf, kresowy kolekcjoner, dziennikarz i działacz społeczny – organizator kresowych wygnańców.