Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Chełmie
2022-09-24
parking przy Chełmskiej Bibliotece Publicznej, ul. Partyzantów 40

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” ponownie rusza w trasę. W 2022 roku historia pierwszych lat polskiej niepodległości na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” zawita do 40 miejscowości w całej Polsce. W każdej z nich interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety będzie dostępna bezpłatnie przez trzy dni.

W Chełmie miejscem Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii będzie parking przy Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti (ul. Partyzantów 40) w dniach 24-26 września 2022 r. w godzinach: dzień 1: 12:00 – 18:00, dzień 2: 10:00 – 18:00, dzień 3: 10:00 – 16:00

„Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, umieszczony został w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym. Podzielono go na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka strefa zabawy.

Samochodowi towarzyszą dwa namioty. W jednym z nich podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc”. W drugim namiocie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wybranym ojcem niepodległości dzięki fotobudce.

Trzydziestym siódmym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w 2022 roku jest Chełm. Koniec tegorocznej trasy zaplanowano w połowie października.”

Wydarzenie jest bezpłatne. Zapraszamy do zwiedzania!

Organizator: Biuro Programu „Niepodległa”