Kufer wspomnień z gałązką rozmarynu
2017-05-25
godz. 17.00
sala widowiskowa ChP, ul. Partyzantów 40

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na wystawę malarstwa Krystyny Igras oraz promocję książki „Kufer wspomnień z gałązką rozmarynu”. Spotkanie odbędzie się 25 maja 2017 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40.

Krystyna Maria Igras urodziła się w Dryszczowie, obecnie mieszka w Pokrówce. Artystka jest laureatką licznych ogólnopolskich konkursów poetyckich. Czytelnikom znana jest przede wszystkim z twórczości poetyckiej, wydane tomiki jej autorstwa to: „Żyć znaczy kochać” (2007), „Na orlich skrzydłach” (2009), „Śpiew wiatrów” (2010), „Kresowy śmiech kukułki” (2011), Kresowy list” (2013), „W kropli czasu” (2014) i „Magia życia” (2016).

Najnowsza książka Krystyny Igras różni się znacznie od wcześniejszych. Książka ma charakter pamiętnika i poświęcona jest wspomnieniom z okresu dzieciństwa i młodości, którą spędziła w rodzinnej wsi niedaleko Siedliszcza. Postacie, krajobrazy, zdarzenia i sytuacje, które przywołuje autorka, tworzą cudowny obraz niemalże sielankowego życia. W każdym wypowiedzianym zdaniu można dostrzec nostalgię i ogromną tęsknotę za tym, co nieuchronnie odeszło i raczej nie o wieś dawną – przaśną i dziewiczą tu chodzi, lecz o ludzi. Piękne opowieści Krystyna Igras przeplata wierszami, które świetnie korespondują z pamiętnikarską formą książki oraz jej obrazami wyeksponowanymi w Galerii Nova.

Na spotkanie z twórczością artystyczną Krystyny Igras zaprasza dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej Robert Chełmicki.