,,Alma Mater” – wystawa malarstwa
2018-06-14 - 2018-07-04
godz. 17.30
galeria Nova ChBP, ul. Partyzantów 40

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej ( ul. Partyzantów 40) 14 czerwca br. o godz. 17.30 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Bydlińskiej. Podczas wernisażu artystce towarzyszyć będzie chełmski bard – Marek Miszczuk, którego koncert ballad wzbogaci spotkanie w galerii Nova.

Urszula Bydlińska ur. w Siedliszczu w latach 70-tych XX wieku. Absolwentka UMCS w Lublinie, Wydział Humanistyczny, Kierunek Historia. Zajmuje się malarstwem olejnym, samouk, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów. Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Mieszka i pracuje w gm. Siedliszcze.

Artystka, wpisując się w myśl przewodnią wystawy, prezentuje cykl Madonn karmiących pt.. ,,Alma Mater”. Wszystkie prace są wykonane techniką olejną na płótnie, a postaci Matki Bożej zostały namalowane przy użyciu skrajnych barw czarnej i białej. Ten ascetyczny obraz kobiety, Matki nawiązuje do okresu brzemienności kobiety wybranej przez Boga, Jej losu, odtrącenia także tułaczki, Matki cierpiącej pod krzyżem, ale też na pewno odwołuje się do ludzkiego cierpienia, problemów zarówno w czasach przeszłych jak i współczesnych.

Aspiracją i zamysłem Urszuli Bydlińskiej było stworzenie cyklu, który stałby się kontemplacją zarówno nad cielesnością Matki Boskiej-Kobiety na przestrzeni wieków, jak też jej współczesną afirmacją. Autorka stawia więc pytanie: czy można w Niej dostrzec cielesność w rozumieniu pociągającej kobiety?

Odpowiedzią malarską na to pytanie jest czarno-biała, okrojona, powściągliwa, stłumiona kolorystyka prac. Artystka, nie stosując feerii barw, wzmacnia swoją opinię, że odkrycie cielesności w małym skrawku nagości jest aktem bardzo naturalnym, jest aktem macierzyństwa.

Autorka wystawy „Alma Mater” jest artystką rozmyślną, która poza przedstawieniem piękna i boskości kobiety młodej, dającej pokarm nowemu życiu, spekuluje i prowokuje, nadaje wyższy wymiar swoim pracom i nie pozostawia odbiorcy swoich prac obojętnym.

Wystawa dostępna będzie do 4 lipca br. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.