75. rocznica likwidacji Stalagu 319 w Chełmie
2019-05-15
godz. 15.00
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti, ul. Partyzantów 40

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti 15 maja 2019 r. zaprasza na obchody 75. rocznicy likwidacji Stalagu 319 w Chełmie.

O godz. 15.00 w galerii Nova zostanie otwarta wystawa pt. 600 000 razy nie. Jeńcy włoscy w obozach na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Wystawa przygotowana przez Diego Audero Bottero po raz pierwszy została zaprezentowana w styczniu 2018 roku w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie podczas pobytu w Polsce 4000 włoskich uczniów w ramach akcji „Pociąg pamięci”. Na ekspozycję składają się archiwalne i współczesne fotografie przedstawiające miejsca kaźni oraz zachowane wspomnienia, wiersze i rysunki jeńców z obozów w Częstochowie, Chełmie, Przemyślu, Lwowie i Białej Podlaskiej.

O godz. 15.30 w sali widowiskowej ChBP rozpocznie się sesja popularnonaukowa. Prelekcje wygłoszą: mgr Zbigniew Lubaszewski: Jeńcy radzieccy pochodzenia żydowskiego w Stalagu 319 w Chełmie, mgr Beata Mojska: Pamiątki po działalności Stalagu 319 oraz Waldlager Borek w zbiorach Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, dr Paweł Kiernikowski: Lazarety jenieckie Stalagu 319 w Chełmie, dr Andrzej Rybak: Sylwetka podporucznika Claudio Sommarugi.

Uroczystość pod patronatem Prezydenta Miasta Chełm zorganizowana została przez Chełmską Bibliotekę Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti i Urząd Miasta Chełm przy udziale Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, Stowarzyszenia Rocznik Chełmski, Towarzystwa Wiedzy Obronnej Oddział w Chełmie, Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie.

Zapraszamy 15 maja br. do siedziby ChBP przy ul. Partyzantów 40. Wstęp wolny.